Metsaliste meistriklass – sügisene üleelamine Eesti looduses, Oktoober 2021

30.-31.10.21 toimus HikingEstonia esimene metsaliste meistriklass – sügisene üleelamine Eesti looduses.

Pea 28 tunni ja ühe looduses ööbimisega ilma suurema mugavusvarustuseta (voodi, telgi, priimuse ning isegi ilma alusmatita) toimunud koolitusel oli suur rõhk sügiseselt niiskes Eesti looduses hakkama saamisel – vesitakistuse ületamine, raba õpe, raba ületus jalgsi ning isetehtud räätsadel, märgade jalgade soojas hoidmine, rabast joogivee hankimine ning päevasest tegevusest niiske varustuse kuivatamine hädamajutuse lõkke abil.

Sügisene üleelamiskoolitus oli põhimõtteline järg juulis toimunud HikingEstonia esimesele suvisele üleelamiskoolitusele. Suviseid teemasid puudutati minimaalselt. Lisaks niiskes keskkonnas hakkama saamisele keskenduti üleelamise ja isolatsiooni prioriteetidele – kaitse, asukoht, vesi, toit. Janari tänab kõiki koolitusele tulnuid! Oli vahva seltskond, super sügisilm, ning mis peamine – keegi ei andnud alla ega murdunud.

Kairi jääb meenutama seda, kuidas peaaegu olematute nõudega sai keedetud suppi tervest kanast ja kuhjast köögiviljadest, lõunaks palgi najal valminud sooja “praadi”, lõkke paistel küpsetatud pulgamaiuseid, grillitud kanatiibu, hommikuks söödud leeaugus valminud täidetud kapsast ja küpsekana ja kõike muud paremat, mida pisukese leiutamise abil niiskes metsas valmistada sai.

Sai selgeks, et üks tähtsamaid tiimi liikmeid on Tulejumal, kes ka tulepulga ja niiske kasetohu abil tule üles võtab. Kuuseokstest madrats on kordi mugavam, kui matkadel pruugitav alusmatt. Et Eesti looduses on tugevalt üle 90% veest kohe tarbimiseks ohutu, et lõkke juures varjualuses on piisavalt soe magada ka külmal ajal, et rabas peab ikka kaasas olema paras malakas, millele toetuda nii tasakaalu säilitamiseks kui vajadusel enda mülkast välja sikutamiseks.

Tõelise elamuse pakkus oma kätega sooräätsade valmistamine, mis algas sobivate toominga- ja pajuvitste hankimisest, jätkus kannatliku painutamise ja sidumismängudega ning lõppes toote testimisega raba ületades. No võib öelda, et 50% toodangust pidas lõpuni vastu.

Aga mis peamine: koos heade kaaslastega läheb üleelamine palju sujuvamalt kui üksi pusides. Õpetas ju Janari ka seda, et üleelamise edukuses mängib 20% ulatuses rolli varustus, aga 80% tahe. Seda tahet on usaldusväärsete, lõbusate, uudishimulike, hakkajate ja abivalmite kaaslastega ikka mõõtmatult lihtsam leida ja kasvatada. Suur aitäh kõigile!

Submit To Receive Free Files!